Biura w Polsce w 2021 roku. Dowiedz się, co się zmienia na rynku!

Pandemia wpłynęła na wiele dziedzin codziennego życia. Również rynek nieruchomości biurowych nie uniknął przeobrażeń. Po miesiącach izolacji i walki z koronawirusem ujawniły się nowe oczekiwania ze strony zarówno polskich pracodawców, jak i pracowników. Środowisko biznesowe musi dziś zwrócić szczególną uwagę na takie potrzeby jak bezpieczeństwo i komfort, ale i troska o ekologię. Jakie zmiany dokonują się obecnie na rynku w Polsce? Poznaj najnowsze trendy w organizacji przestrzeni biurowej.

Rynek nieruchomości biurowych po pandemii

Wpływ pandemii na rynek biur w Polsce widoczny jest w zmniejszonym popycie na lokale firmowe. Również ogólna powierzchnia obiektów w budowie spadła w porównaniu do lat ubiegłych. To jednak niejedyne zmiany, jakie można zaobserwować.

Pojawiła się szczególna tendencja w wynajmie nowych przestrzeni. Coraz więcej firm decyduje się na zamianę starszych i wysokoemisyjnych obiektów na nowoczesne lokale w centrach miast. Nie dziwi zatem fakt, że plany deweloperów na najbliższe lata obejmują głównie rozbudowę tych części ośrodków miejskich.

Powrót pracowników z home office to kluczowy powód zmian na rynku nieruchomości biurowych. Aby na powrót umocnić znaczenie pracy stacjonarnej w funkcjonowaniu przedsiębiorstw, niezbędne jest zapewnienie komfortu i bezpieczeństwa wszystkim podmiotom.

smart biuro

Czego oczekują teraz firmy od biurowców i biur?

Duża rotacja pracowników, na jaką muszą przygotować się firmy, a także włączenie elementów pracy hybrydowej na stałe wiążą się z nowymi warunkami funkcjonowania biur. Podstawę stanowi spełnienie wymogów sanitarnych. Bezdotykowe zarządzanie systemami oświetlenia oraz klimatyzacji i zdalna obsługa sprzętów w salach konferencyjnych to nowa jakość, która powoli staje się normą w nowoczesnych lokalach.

Nie bez znaczenia jest wpływ home office na urządzenie samych biur. Po okresie izolacji rośnie naturalna potrzeba kontaktów międzyludzkich. Z drugiej strony należy pamiętać o utrzymywaniu odpowiedniego dystansu społecznego oraz uwzględnieniu prywatności – a tych brakuje w popularnych open space’ach. Kompromisem jest wyposażenie dostosowane do nowych realiów – zabudowane boksy, przestronne strefy relaksu, a także kabiny dźwiękoszczelne do biura. Te ostatnie umożliwiają odcięcie się od hałasu i skupienie na pracy lub ważnej rozmowie.

Energooszczędne budynki biurowe zyskują na popularności

W ostatnim czasie kwestia ochrony środowiska szczególnie zyskała na znaczeniu. Firmy promujące ekologię i wykorzystujące energooszczędne rozwiązania wzbudzają większe zaufanie zarówno wśród klientów, jak i pracowników.

Niskoemisyjne biurowce to również sposób na znaczne obniżenie kosztów dla firm. Dlatego coraz więcej przedsiębiorstw decyduje się na przeprowadzkę do budynków o wyższej klasie. Wykorzystuje się w nich takie rozwiązania jak.:

  • fotowoltaika,

  • trigeneracja,

  • czujniki natężenia oświetlania,

  • windy z odzyskiem energii,

  • BMS (zintegrowany system zarządzania budynkiem).

CSR a bezpieczeństwo i komfort pracowników

Rosnąca świadomość społeczeństwa wymusza na pracodawcach zmianę postawy w zakresie troski o bezpieczeństwo i zdrowie pracowników. Działania proekologiczne i zrównoważony rozwój to jedno, ale duże znaczenie ma również komfort personelu.

Pracownicy chcą bezpośrednio odczuć efekty dokonywanych w organizacji zmian. Propagowanie nowoczesnych inicjatyw, które usprawniają codzienne funkcjonowanie, jest dziś szczególnie pożądane. Znaczenie tu mają działania nakierowane na ochronę zdrowia, zarówno fizycznego, jak i psychicznego.

przyjazne biuro

Jednym z takich rozwiązań są systemy oczyszczania powietrza jonami srebra. Innym przykładem jest zapewnienie komfortowych warunków w postaci ergonomicznego wyposażenia biura. Warto zadbać o wygodną przestrzeń do relaksu czy nawet popołudniowych drzemek. Być może w niektórych przedsiębiorstwach konieczne będą zmiany w kulturze organizacyjnej w tym zakresie.

Trendy, które są dobre dla środowiska i personelu

Zmiany na rynku nieruchomości biurowych to bezpośredni efekt obecnej sytuacji na świecie. Pandemia zmusiła firmy do wzięcia większej odpowiedzialności za swoich pracowników. Ich wygoda i bezpieczeństwo stają się obecnie najważniejsze. Zadbaj o komfortowe warunki pracy swojego personelu z budką telefoniczną do biura od Available, która stanowi odpowiedź na potrzebę prywatności w otwartych przestrzeniach.