Biura coworkingowe na Śląsku część 2

Liczba osób, które wybierają popularne coworkingi, sięga wielu milionów i nieustannie rośnie. Kolejne firmy prześcigają się między sobą w tworzeniu nowoczesnych przestrzeni do swobodnej pracy biurowej. Korzystają z nich zarówno ci, którzy potrzebują ekonomicznego rozwiązania dla swoich biznesów, jak i zespoły poszukujące inspiracji. Co czyni przestrzenie współdzielone tak atrakcyjnymi? Możesz przekonać się o tym osobiście – sprawdź, wybrane przez nas biura coworkingowe na Śląsku.

Coworkingi – przyszłość biurowej pracy i szansa dla małych biznesów w jednym

Zaczęło się od kawiarenek, w których całymi dniami przesiadywali ambitni młodzi przedsiębiorcy, freelancerzy szukający cichego kącika oraz znudzeni ciasnym biurem menadżerowie. Tak w skrócie można przedstawić jedną z genez powstawania pierwszych coworkingów. Cel? Przestrzeń do pracy w gronie podobnych sobie entuzjastów. W czasach, gdy do prowadzenia biznesu w większości potrzebny jest tylko laptop i telefon, posiadanie biura na własność wydaje się pozbawiona sensu. Pracujesz z domu, ale czasem przydałoby się miejsce na spotkanie z kontrahentem? Szukasz kontaktów, aby rozwinąć swój startup? Nie ma problemu, wystarczy, że wynajmiesz przestrzeń w biurze coworkingowym w określonym terminie. W zależności od potrzeb, do wyboru masz zarówno kąciki z biurkiem w open space, jak i wydzielone pomieszczenia czy sale konferencyjne.

Elastyczność, brak kosztów związanych z prowadzeniem biura, oraz możliwość wymiany doświadczeń to tylko jedne z wielu zalet korzystania z coworkingów. To właśnie z tych powodów kojarzy się je głównie z małymi biznesami, dla których są szansą, aby zaistnieć na szerszym rynku. Nie oznacza to jednak, że z biur coworkingowych mogą korzystać wyłącznie freelancerzy i właściciele startupów. Monotonna praca w tym samym środowisku dla wielu jest powodem frustracji i spadku produktywności. Niekiedy wystarczy sama zmiana otoczenia, aby praca znowu stała się przyjemna i inspirująca.

Rozwój polskiego coworkingu

Rynek sieci biur coworkingowych w Polsce rośnie w błyskawicznym tempie. O tym fenomenie mówią za siebie już same statystyki. Przez 10 ostatnich lat w kraju przybyło kilkaset podobnych przestrzeni, a aktualny przyrost coworkingów sięga ponad 20% rocznie. Ciekawym zjawiskiem jest tworzenie biur na wynajem nie tylko w wielkich miastach. Chociaż może się wydawać, że tego typu rozwiązania sprawdzą się wśród mieszkańców dużych metropolii, jest to również duża szansa na rozwinięcie przedsiębiorczości w mniejszych miejscowościach, gdzie brakuje odpowiedniej infrastruktury dla dużych firm.

Polskie biura coworkingowe wyposażone są we wszelkie udogodnienia na najwyższym poziomie. Atrakcyjny design, ekologiczne rozwiązania, strefy relaksu, sale konferencyjne, czy budki telefoniczne – wszystko to powoli staje się nie wartością dodatkową, lecz podstawą we współczesnych coworkingach.

Śląsk – przegląd biur coworkingowych

Biznes na Śląsku? To nie tylko duże miasta wojewódzkie. Sprawdź, gdzie znajdziesz komfortowe miejsce spotkań i przestrzeń do pracy:

  • Regus Wrocław Pegaz, ul. Grabarska 1, Wrocław;
  • Hangar Coworking Space, ul. Pińska 1, Wrocław;
  • Biznes Zone, ul. Robotnicza 42a, Wrocław;
  • Fabryka Sensu, ul. Benedykta Polaka 21, Wrocław;
  • Business Link powered by AIP Katowice, ul. Chorzowska 6, Katowice;
  • Wirtualne Biuro Katowice, ul. Staromiejska 6/10d, Katowice;
  • ColabSPACE COWORKING GLIWICE, ul. Zwycięstwa 10, Gliwice;
  • Co-Working Rynek 10, ul. Rynek 10/2, Bielsko-Biała;
  • Biznes Zone, ul. Jasnogórska 27, Częstochowa;
  • IT Loft Park, ul. Browarowa 21, Tychy.

Podsumowanie

Coworkingi na swój sposób zmieniły świat biznesu, umożliwiając początkującym przedsiębiorcom rozwinąć skrzydła, a doświadczonym ludziom biznesu oderwać się od korporacyjnej monotonii. Wybierając biuro coworkingowe, zwróć uwagę na lokalizację, rodzaje wolnych przestrzeni oraz wyposażenie. Praca w open space ma szereg zalet, jednak czasami brakuje im niezbędnej prywatności. Tę może zapewnić budka akustyczna (http://www.available.pl/pl/), w której przeprowadzić rozmowę telefoniczną lub spotkasz się z kontrahentem.