Alternatywa dla sal konferencyjnych – budki akustyczne

Pamiętacie budki telefoniczne? Kiedyś były częstym elementem miejskiego pejzażu. Nie zachwycały jednak swoim wyglądem jak te brytyjskie. Z czasem, wraz z rozwojem telefonii komórkowej, zaniknęła też potrzeba korzystania z nich. A jednak dziś powracają, jednak w mniej oczywistej funkcji i miejscu, znajdując zastosowanie w biznesie. Mowa o budkach telefonicznych do biur. Czemu mają służyć i czy warto w nie zainwestować? O tym przeczytacie w poniższym artykule.

 

Zamiast sali konferencyjnej

Współcześnie zróżnicowanie form zatrudnienia oraz zmiana podejścia pracodawcy w kwestii urządzania wnętrz biurowych to czynniki, które kompletnie zmieniły wygląd i funkcjonalność miejsc pracy. Jeśli chodzi o pierwszą kwestię, nie potrzeba dziś posiadać siedziby firmy w jej tradycyjnym znaczeniu. Często startupowcy lub małe przedsiębiorstwa decydują się na wynajem powierzchni coworkingowych. Wiąże się to z mniejszymi opłatami, co jest szczególnie istotne w pierwszych krokach biznesowych. Należy jednak pamiętać, iż mimo wielu zalet takiego rozwiązania, osoby pracujące w ten sposób potrzebują czasem więcej spokoju, by dopracować projekt lub wykonać telefon do klienta. Budka akustyczna staje się wtedy tym elementem wyposażenia biura, które zapewni komfortowe warunki, miejscem, które pozwoli zebrać myśli i dobrze wpłynie na nasze samopoczucie. Jest to również znakomite rozwiązanie dla tzw. open space. Pracownicy często narzekają, że hałas wynikający z dzielenia przestrzeni z dużą liczbą osób, dekoncentruje, przeszkadzając w wykonywaniu niektórych obowiązków. Dobrze, jeśli pracownik może przenieść się w takiej sytuacji do innego pomieszczenia, np. sali konferencyjnej. Jednak, jeśli jest to niemożliwe lub w wynajmowanej powierzchni coworkingowej takowej nie ma, warto zainwestować w budkę do biura.

Jak wpływa na nas hałas?

Wiele badań naukowych wskazuje na poważne konsekwencje długotrwałego przebywania w hałasie, co przy pracy biurowej jest często nieuniknione. Wielogodzinne przebywanie w pomieszczeniu, w którym ciągle słyszymy stukot klawiszy komputerowej klawiatury, dźwięki pracy urządzeń biurowych lub głośne rozmowy, może prowadzić do przewlekłego stresu, zmęczenia a co za tym idzie, pojawianiem się różnych chorób. Wśród najczęstszych dolegliwości związanych z hałasem można wymienić: problemy z koncentracją, złe samopoczucie, nadmierne pobudzenie, rozdrażnienie, ale też apatia, czy problemy z pamięcią, a nawet zachowania agresywne. Przewlekły stres wywołany hałasem może z kolei powodować otyłość i problemy z układem krążenia, a to już zwiększa ryzyko choćby zawału serca. Budki akustyczne do biura to jedno z tych rozwiązań, które jest nie tylko funkcjonalne, ale także estetyczne. To rodzaj nowoczesnych mebli pozwalających na ciekawą aranżację przestrzeni i rozwiązanie problemu nadmiernego hałasu, bez potrzeby przeorganizowania całości.

Więcej niż budka telefoniczna

Być może niebawem budki akustyczne zagoszczą na stałe w nowoczesnych biurowcach. Warto poznać je bliżej, aby zapewnić komfort swoim pracownikom, co nie tylko przyniesie im korzyści zdrowotne czy psychiczne, ale będzie miało również przełożenie na efektywność ich pracy. Istnieją różne modele, z których każdy odznacza się skutecznym tłumieniem dźwięków i jest wyposażony w wygodne siedziska i stoliki lub blat do robienia notatek. Mogą mieć bardzo prosty design jak budka telefoniczna The Box lub mieścić więcej niż jedną osobę jak w przypadku Big Hauz (co sprzyja małym naradom). Zapewniają aktywną wentylację, a oświetlenie sterowane jest przy pomocy czujnika obecności. Są łatwe w montażu, a dodatkowo można je spersonalizować, np. przez swobodny wybór kolorystyki, dodanie dowolnej grafiki lub logotypu firmy. Tego rodzaju kabina pozwala odciąć się na moment od zgiełku biura i złapać oddech. Nie zajmuje niepotrzebnie miejsca, ale zachęca swoim wyglądem i właściwościami do korzystania z niej – naprawdę poprawiając jakość pracy. Zakup tego typu mebla po prostu się opłaca!