4-dniowy tydzień pracy – czy to możliwe?

4dniowy tydzien pracy

W ostatnim czasie w Polsce dużo mówi się na temat 4-dniowego tygodnia pracy. Przekonaj się, czy wprowadzenie go jest możliwe. Jakie korzyści przynosiłby z punktu widzenia pracownika i pracodawcy? Doradzamy, jak przygotować się do zmian w przepisach regulujących okres zatrudnienia.

Wizja 4-dniowego tygodnia pracy

Gdy do polskiego sejmu trafił projekt ustawy o 4-dniowym tygodniu pracy, reakcje były skrajne. Większość pracowników cieszyła się, ponieważ zyskałaby dzień wolny na spędzanie czasu z rodziną, zajmowanie się swoim hobby i prywatne życie. Właściciele firm natomiast odczuwali duży niepokój. Czy 4 dni wystarczą, by zrealizować wszystkie obowiązki i obsłużyć klientów? Temat wciąż wydaje się dość kontrowersyjny. Warto wiedzieć, czego można oczekiwać po zmianach w polskim prawie pracy i jak ustalać grafik pracownikom spędzającym mniej czasu na swoich stanowiskach.

Czy 4-dniowy tydzień pracy przyjmie się w Polsce?

Obecnie w Polsce obowiązuje 5-dniowy tydzień pracy. Oficjalnie wprowadzono go w 1989 roku. Najczęściej Polacy pracują od poniedziałku do piątku, po 8 godzin dziennie. Istnieje możliwość korzystania z nadgodzin lub dopasowania czasu spędzanego w biurze do potrzeb pracodawcy i pracownika. Należy jedynie przestrzegać wymiaru 40 godzin w tygodniu jako podstawy zatrudnienia na etacie oraz uwzględnić przerwy na wypoczynek. Czy przejście na 4 dni w pracy jest możliwe? Eksperci zauważają, że jest to realne, ale raczej w dłuższej perspektywie czasu. Polska gospodarka musi być odpowiednio przygotowana na tego rodzaju rewolucję i wiele zależy od branż, jakich ma ona dotyczyć. Są przedsiębiorstwa, które z dużym entuzjazmem podchodzą do wizji nowych przepisów.

Trzeba jednak pamiętać, że przegłosowanie zmian w Kodeksie Pracy to długotrwały proces, wymagający jednomyślności polityków. Najpierw należy spodziewać się debaty publicznej. Czas rozważania projektów ustaw najlepiej wykorzystać na opracowanie planu działania i śledzenie przykładów innych państw, które zmieniły przepisy.

4 dn pracy

Gdzie już funkcjonuje krótszy tydzień pracy?

Krótszy tydzień pracy obowiązuje już w wielu krajach na świecie. Można spotkać go na przykład w Austrii, Belgii, Holandii, Japonii, Szwajcarii i Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Pilotażowy program 4 dni w biurze prowadziła firma Microsoft, która opracowała raport wskazujący na zalety tego rozwiązania. Wydajność zatrudnianych pracowników wzrosła aż o 40%. Nie w każdym przypadku jednak jest to takie proste. Wzrost efektywności dostrzegany jest u specjalistów zajmujących stanowiska wymagające logicznego, kreatywnego myślenia. Dotyczy branży IT, marketingu. Nieco trudniejsze jest uzyskanie lepszej wydajności u pracowników fizycznych, którzy w określonym czasie nie są w stanie wykonać więcej czynności, a działają schematycznie.

Jak wygląda 4-dniowy tydzień pracy w innych krajach? Przedsiębiorcy często układają grafik zmianowo, w taki sposób, by biura były czynne dla klientów przez 5 dni. Wówczas część pracowników pracuje od poniedziałku do czwartku, a część od wtorku do piątku. Istotne jest dobre planowanie i przydzielanie zadań osobom o najlepszych kwalifikacjach.

Jakie korzyści może przynieść 4-dniowy tydzień pracy?

Polscy właściciele firm zastanawiają się, jakie korzyści da im zmniejszenie wymiaru pracy przy zachowaniu tej samej pensji. Wbrew pozorom, to może się opłacać. Pracownicy mają więcej czasu na wypoczynek i zadbanie o swoje zdrowie. Sprawia to, że rzadziej chorują i gdy już przychodzą do biura, są bardziej zaangażowani w wypełnianie obowiązków. Ponadto stają się mniej narażeni na ryzyko wypalenia zawodowego. Są w stanie szybciej i lepiej zrealizować powierzane im zadania. Trzeba jedynie zwrócić szczególną uwagę na dobre zarządzanie i odpowiedzialnych liderów.

Zadbaj o komfort swoich pracowników!

Śledź zmiany w polskim prawie i dostrzegaj w nich korzyści dla swojego przedsiębiorstwa. Zadbaj o komfort pracowników, a Twój biznes będzie szybciej się rozwijać. Zainwestuj w nowoczesne wyposażenie firmy. Dźwiękoszczelna kabina do biura stworzy doskonałe warunki do pracy indywidualnej i ułatwia koncentrację na realizowanych projektach. Skontaktuj się z nami, a pomożemy Ci zaprojektować funkcjonalną przestrzeń biurową, w której każdy dzień mija efektywnie.